“Pan Bóg wie dobrze w jakim nikczemnym garnku duszę nosimy, dlatego dał spowiedź jak krynicę, żebyśmy się w niej myli, bo życie brudzi każdego jak błoto.”
(św. Brat Albert)

Do sakramentu pokuty i pojednania w naszej parafii można przystąpić przed mszą świętą, a gdy nie ma takiej możliwości (co zdarza się w wyjątkowych sytuacjach) po zakończeniu mszy świętej należy niezwłocznie zgłosić się do zakrystii i poprosić o spowiedź.

Lista stałych konfesjonałów w Polsce : http://www.spowiedz.pl/konfes.htm

Przed przystąpieniem do spowiedzi trzeba przypomnieć sobie warunki sakramentu i wypełnić pierwsze trzy:

1. rachunek sumienia (przede wszystkim w oparciu o X Przykazań Bożych; można korzystać z rachunków sumienia, jakie znajdziemy w książeczkach do nabożeństwa lub w internecie)
  2. żal za grzechy
  3. mocne postanowienie poprawy
  4. szczera spowiedź
  5. zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

Po otrzymaniu rozgrzeszenia pozostaje do wypełnienia zadana pokuta i naprawienie szkód wyrządzonych swym postępowaniem oraz zadośćuczynienie.

“Weźmijcie Ducha Świętego!
Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone,
a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”
(J 20, 22b-23)

Katechizm

Katechizm Kościoła Katolickiego o sakramencie pokuty i pojednania.

Przed pierwszą spowiedzią

Rachunek sumienia oraz formuła spowiedzi

Warto zajrzeć

Strona poświęcona sakramentowi pokuty i pojednania.
Zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytania, wykaz stałych konfesjonałów i wiele ciekawych artykułów na ten temat.