- Szczegóły
- Autor: aRadosław
- Kategoria: RÓŻANIEC
- Odsłon: 670
AKTUALNOŚCI |
STATUT ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
INTENCJE PAPIESKIE |
BŁOGOSŁAWIONA PAULINA JARICOT |
POLECAMY |
1. MIESIĘCZNIK RÓŻANIEC
91,00 zł/ rok
„Różaniec” jest miesięcznikiem formacyjnym. Znajdziesz w nim treści, które pomogą Ci wzrastać na drodze życia duchowego. Głównym rysem pisma jest maryjny wymiar duchowości katolickiej. Wskazujemy na Maryję, która jest Przewodniczką na drodze wiary; jest pierwszą Chrześcijanką, która zachowywała i rozważała ważne sprawy Boże w swoim Sercu. To na Nią pierwszą zstąpił Duch Święty; Ona w sposób doskonały wypełniła wolę Bożą. Przez doskonałe zjednoczenie z Jezusem Maryja jest wzorem dla każdego wierzącego.
2. Mały Modlitewnik z Pauliną Jaricot Przygotowanie do Beatyfikacji Modlitwy po Beatyfikacji
5.50 zł
Mały Modlitewnik z Pauliną Jaricot zawiera wybór modlitw i rozważań o charakterze nowenny. Przypominają one najważniejsze wydarzenia z życia Założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, a także zawierają jej duchowe rozważania i bogate w treść modlitwy. Do książeczki została dołączona także Litania i modlitwa do błogosławionej Pauliny Jaricot oraz modlitwa przez jej wstawiennictwo.
3. Odznaka Żywego Różańca
16,00 zł
Zatwierdzona przez Zarząd Żywego Różańca wraz z Konferencją Moderatorów Diecezjalnych stanowi zewnętrzny znak przynależności do stowarzyszenia Żywego Różańca. Wymiary; 1,8 x 3 cm, przypinana do ubrania na agrafkę.
4. Modlitewnik Żywego Różańca
34.00 zł
Modlitewnik Żywego Różańca nie jest tylko zbiorem modlitw, ale przewodnikiem po roku liturgicznym razem z Maryją. Na ponad siedmiuset stronach tej wyjątkowej publikacji zamieściliśmy treści przydatne i wręcz niezbędne dla coraz to nowego odkrywania bogactwa i głębi modlitwy różańcowej. Znajdziemy tu historię modlitwy różańcowej, praktyczne porady zastosowania Różańca w osobistym życiu modlitewnym, jak i wspólnotowym. Modlitewnik jest przewodnikiem, pomocą w modlitwie i „pamięcią” o najważniejszych wydarzeniach zbawczych.
5. Ceremoniał Żywego Różańca
25,00 zł
Ceremoniał Żywego Różańca to doskonała pomoc dla duszpasterzy, zelatorów i członków róż różańcowych. Składa się z czterech części. W pierwszej znajdują się błogosławieństwa udzielane członkom wspólnoty i zelatorom, druga jest pomocą w przeżyciu comiesięcznych spotkań członków Żywego Różańca, związanych ze zmianą tajemnic różańcowych, w trzeciej części zamieszczone są teksty pomocnicze do celebracji różnych wydarzeń we wspólnocie w ciągu roku liturgicznego, a czwarta zawiera modlitwy i rozważania, z których można skorzystać w obliczu śmierci bliskich.
INNE POMOCE I PUBLIKACJE
- Szczegóły
- Autor: aRadosław
- Kategoria: RÓŻANIEC
- Odsłon: 617
AKTUALNOŚCI |
STATUT ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
INTENCJE PAPIESKIE |
BŁOGOSŁAWIONA PAULINA JARICOT |
POLECAMY |
,
Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji, jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę. Gorąco kochała Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie i z gronem dziewcząt w swoim wieku założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Codziennie adorowały one Jezusa Eucharystycznego.
Z korespondencji ze swoim bratem, uczącym się w seminarium duchownym w Paryżu, i z listów misjonarzy Paulina dowiedziała się o niezwykle trudnej sytuacji finansowej na misjach i tragicznej sytuacji dzieci w Chinach, które umierały z głodu. Myśl ta nie dawała jej spokoju. Jaricot zaczęła więc szukać pomocy. Wtedy właśnie ujawnił się jej geniusz organizacyjny. Utworzyła koła, w które chętnie zaangażowały się robotnice zakładu przemysłowego, odkładając drobne sumy z tygodniowych zarobków. Z dziesiątek kół wyłaniały się nowe koła i rosły w setki, tworząc fundusz na działalność misyjną Kościoła i rozkrzewiając wiarę.
Kiedy Paulina miała 23 lata, jej Dzieło, już w pełnym rozkwicie, przeszło pod zarząd Specjalnej Rady i wówczas podjęła inną, duchową formę wspierania Dzieła. Otoczyła je modlitwą różańcową. W ten sposób powstał Żywy Różaniec.
Dziełu modlitewnemu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał Zakonu Dominikanów, który w 1836 r. przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej. Papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Objęło ono najpierw Lyon, potem całą Francję, a wreszcie inne kraje. Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok.
Tymczasem wobec pogarszającej się sytuacji społecznej we Francji Paulina zaczęła szukać systemu rozwiązania problemu zubożałych rodzin robotniczych. Cały swój majątek zainwestowała w budowę gmachu, który miał być idealnym ośrodkiem przemysłowym, gdzie robotnicy z rodzinami mieli cieszyć się pracą roztropnie kierowaną i sprawiedliwie wynagradzaną. Inwestycja upadła wskutek oszustwa nieuczciwych ludzi. Paulina do końca życia spłacała długi, pogrążona w ubóstwie, chorobie i całkowitym opuszczeniu.
Odeszła do Boga 9 stycznia 1862 roku ze słowami: „Boże mój, wybacz im i obdarz błogosławieństwem, na miarę cierpień, jakie mi zadali”. Założone przez Paulinę Jaricot Dzieło Rozkrzewiania Wiary już po trzech latach liczyło 2 tys. członków. Od 1922 r. ma ono status Dzieł Papieskich; dzisiaj obecne jest w 144 krajach całego świata. Natomiast koła Żywego Różańca po kilku latach działania liczyły ponad milion uczestników. Choć Paulina uważała się tylko „za zapałkę wzniecającą ogień”, to jednak stała się założycielką jednego z największych misyjnych dzieł w Kościele.
Beatyfikowana w Lyonie 22 maja 2022 roku.
- Szczegóły
- Autor: aRadosław
- Kategoria: RÓŻANIEC
- Odsłon: 723
AKTUALNOŚCI |
STATUT ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
INTENCJE PAPIESKIE |
BŁOGOSŁAWIONA PAULINA JARICOT |
POLECAMY |
Intencje papieskie na 2023 r.
STYCZEŃ
Za wychowawców – Módlmy się, aby wychowawcy byli wiarygodnymi świadkami, ucząc braterstwa zamiast rywalizacji i wspierając przede wszystkim wrażliwych młodych ludzi.
LUTY
Za parafie – Módlmy się, aby parafie, w których centralne miejsce zajmuje komunia, stawały się coraz bardziej wspólnotami wiary, braterskimi i otwartymi na najbardziej potrzebujących.
MARZEC
Za ofiary nadużyć – Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie.
KWIECIEŃ
O kulturę niestosowania przemocy – Módlmy się o budowanie kultury pokoju i niestosowania przemocy poprzez ograniczenie dostępu do broni dla państw i obywateli.
MAJ
Za ruchy i wspólnoty kościelne – Módlmy się, aby ruchy i wspólnoty kościelne każdego dnia odkrywały misję ewangelizacyjną i służyły swoimi charyzmatami potrzebującym na świecie.
CZERWIEC
O zniesienia tortur – Módlmy się, by międzynarodowa wspólnota w konkretny sposób zaangażowała się w zniesienie tortur oraz zagwarantowała wsparcie dla ofiar i ich rodzin.
LIPIEC
O życie eucharystyczne – Módlmy się, aby katolicy umieścili w centrum swego życia celebrację Eucharystii, która dogłębnie przemienia relacje międzyludzkie i otwiera na spotkanie z Bogiem oraz z naszymi braćmi i siostrami.
SIERPIEŃ
Za Światowe Dni Młodzieży – Módlmy się, aby Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie pomogły młodym ludziom wyruszyć w drogę, żyć Ewangelią i być jej świadkami we własnym życiu.
WRZESIEŃ
Za ludzi żyjących na marginesie – Módlmy się za ludzi, którzy żyją na marginesie społeczeństwa, a nawet w nieludzkich warunkach, by nie zostali zapomniani przez instytucje i nigdy nie byli traktowani jako mniej wartościowi.
PAŹDZIERNIK
Za Synod – Módlmy się za Kościół, aby na wszystkich poziomach przyjął postawę słuchania i dialogu jako sposób życia, pozwalając prowadzić się Duchowi Świętemu ku peryferiom świata.
LISTOPAD
Za papieża – Módlmy się za papieża, aby wypełniał swoją misję i prowadził wiernych wspierany przez Ducha Świętego.
GRUDZIEŃ
Za osoby niepełnosprawne – Módlmy się, aby osoby niepełnosprawne znalazły się w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje oferowały programy, które zwiększą ich aktywność.
Papież Franciszek, Watykan, 2 lutego 2022 r.
- Szczegóły
- Autor: aRadosław
- Kategoria: RÓŻANIEC
- Odsłon: 744
AKTUALNOŚCI |
STATUT ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
INTENCJE PAPIESKIE |
BŁOGOSŁAWIONA PAULINA JARICOT |
POLECAMY |
Statut Stowarzyszenia „ŻYWY RÓŻANIEC”
„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy. Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku. Niniejszy statut ma służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą św. Jana Pawła II, „sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji Ludu Bożego i nowej ewangelizacji” (RVM 3). Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu. Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.
- 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Żywy Różaniec jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych o charakterze modlitewnym i formacyjnym, działającym na terenie całej Polski.
- W swojej działalności Żywy Różaniec kieruje się postanowieniami Kodeksu Prawa Kanonicznego, szczególnie tymi, które dotyczą prywatnych stowarzyszeń wiernych (kan. 321-326), oraz uchwałami Konferencji Episkopatu Polski w sprawach jego dotyczących.
- W poszczególnych diecezjach niniejszy Statut Żywego Różańca obowiązuje po wprowadzeniu go dekretem Biskupa Diecezjalnego. Biskup Diecezjalny, przyjmując ten Statut, może uwzględnić w jego realizacji praktyki już istniejące na terenie jego diecezji.
- 2. ISTOTA I DUCHOWOŚĆ
- Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, z których każda zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy różańcowej. Liczba osób we wspólnocie podstawowej odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego.
- Zgodnie z pragnieniem założycielki Żywego Różańca, sługi Bożej Pauliny Jaricot, która chciała „uczynić różaniec modlitwą wszystkich” i „poprzez różaniec odnowić wiarę”, Żywy Różaniec podkreśla wspólnotowy charakter rozważania tajemnic różańcowych. Choć każdy z członków Żywego Różańca modli się tajemnicą, która jemu przypadła, w miejscu i czasie przez siebie wybranym, to jednak istotną dla Żywego Różańca jest więź modlitewna, rozumiana jako świadomość wspólnej modlitwy w podjętych intencjach.
- Dla podkreślenia wspólnoty modlitwy członkowie Żywego Różańca, tam gdzie jest to możliwe, przynajmniej raz w miesiącu zbierają się na wspólną modlitwę.
- Zaleca się tworzenie ścisłych więzów między członkami Żywego Różańca, tak aby uwypuklić wspólnotowy charakter Kościoła.
- W łączności z całym Kościołem Żywy Różaniec podejmuje jako główną intencję swoich modlitw intencje polecane przez papieża dla Apostolstwa Modlitwy, czyli Papieską Intencję Ogólną i Papieską Intencję Misyjną, oraz chętnie przyjmuje specjalne intencje polecane przez biskupa miejsca.
- Mając na uwadze to, co zostało powiedziane w ust. 1-3, zgodnie z zamysłem założycielki sługi Bożej Pauliny Jaricot program duchowy Żywego Różańca obejmuje:
- wypraszanie miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożej;
- troskę o wzrost wiary w duszach ludzkich;
- krzewienie modlitwy różańcowej;
- wspieranie misyjnej działalności Kościoła;
- troskę o wierność nauczaniu Kościoła – za wzorem św. Dominika.
- 3. STRUKTURA
- Stowarzyszenie Żywego Różańca podlega Konferencji Episkopatu Polski, która zatwierdza jego Statut i wybiera Moderatora Krajowego spośród trzech kandydatów, których przedstawia Konferencja Moderatorów Diecezjalnych.
- Konferencję Moderatorów Diecezjalnych tworzą wszyscy moderatorzy diecezjalni oraz członkowie Zarządu.
- Konferencja Moderatorów Diecezjalnych w głosowaniu zwyczajnym wyłania Zarząd Stowarzyszenia, w skład którego wchodzi: pięciu moderatorów diecezjalnych oraz przedstawiciel Papieskich Dzieł Misyjnych i przedstawiciel redakcji czasopisma formacyjnego, jakim dla Żywego Różańca jest miesięcznik „Różaniec”.
- Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia i Konferencji Moderatorów Diecezjalnych jest Moderator Krajowy.
- Siedzibą Stowarzyszenia Żywego Różańca i Zarządu jest Dom Wydawnictwa Sióstr Loretanek w Warszawie, ul. L. Żeligowskiego 16/20.
- Na terenie diecezji Żywy Różaniec podlega biskupowi miejsca, który mianuje moderatora diecezjalnego oraz określa sposób współpracy między wspólnotami Żywego Różańca.
- W parafii grupy Żywego Różańca podlegają władzy proboszcza, który sprawuje ją osobiście lub przez wyznaczonego kapłana, zwanego moderatorem parafialnym.
- Wspólnoty Żywego Różańca powstałe przy szkołach, wspólnotach zakonnych oraz innych ośrodkach pozostają w łączności z proboszczem parafii, na terenie której powstały.
- Podstawową jednostką Żywego Różańca jest wspólnota dwudziestu osób zwana „kołem” lub „różą”. Na czele róży (koła) stoi zelator/zelatorka wyłaniany/wyłaniana według miejscowej tradycji.
- Wszyscy zelatorzy w parafii tworzą Parafialną Radę Żywego Różańca.
- Członkowie Żywego Różańca posługują się Ceremoniałem Żywego Różańca, zatwierdzonym przez właściwą władzę kościelną.
- 4. PRZYNALEŻNOŚĆ
- Do Żywego Różańca może należeć każdy ochrzczony, który tego prawa nie został pozbawiony przez prawo kościelne.
- Do Żywego Różańca przystępuje osoba przez wyrażenie swej decyzji wobec zelatora/zelatorki lub proboszcza czy moderatora parafialnego.
- Ten, kto został przyjęty do Żywego Różańca, nie może być z niego usunięty, chyba że inaczej o tym mówi prawo kanoniczne.
- Przynależność do Żywego Różańca nie wyklucza przynależności do innych stowarzyszeń i ruchów o charakterze modlitewnym, formacyjnym czy apostolskim.
- 5. ZADANIA I OBOWIĄZKI
- Zadania i obowiązki członków Żywego Różańca:
- codzienne rozważanie jednej wyznaczonej tajemnicy różańca świętego; opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego;
- udział w miesięcznym spotkaniu formacyjnym połączonym ze zmianą tajemnic;
- uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła;
- rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny przykładem życia i działalnością apostolską, zwłaszcza przez krzewienie modlitwy różańcowej;
- odważne stawanie w obronie wiary;
- udział w pogrzebie członka Żywego Różańca należącego do tej samej róży (koła);
- kapłani należący do Stowarzyszenia ofiarowują raz w roku Ofiarę Mszy świętej w intencji Żywego Różańca;
- osoby zakonne ofiarowują w tej samej intencji jedną Komunię świętą w roku.
- Zadania i obowiązki zelatora/zelatorki:
- troszczy się o prawdziwego ducha modlitwy we wspólnocie;
- czuwa nad pełnym składem osobowym róży (koła) oraz koordynuje comiesięczną wymianę tajemnic;
- zachęca członków do gorliwej działalności apostolskiej, zwłaszcza wśród chorych i ubogich;
- utrzymuje stałą łączność między kapłanem odpowiedzialnym za Żywy Różaniec a różą (kołem) i między różami (kołami);
- odwiedza chorych członków róży (koła);
- zbiera składki na Mszę świętą, dzieła charytatywne, misje i inne cele.
- Zadania i obowiązki moderatora parafialnego:
- przyjmuje do Żywego Różańca i prowadzi Parafialną Księgę Żywego Różańca;
- dba o formację członków Żywego Różańca;
- prowadzi miesięczne nabożeństwa i podaje intencje na dany miesiąc;
- zapowiada odpusty różańcowe;
- współpracuje z moderatorem diecezjalnym;
- tam, gdzie istnieje Parafialna Rada Żywego Różańca, koordynuje jej pracę, dbając o współpracę wszystkich zelatorów
- Zadania i obowiązki moderatora diecezjalnego
- jest odpowiedzialny za Żywy Różaniec w diecezji;
- organizuje spotkania zelatorów i moderatorów w diecezji;
- raz w roku organizuje ogólnodiecezjalne spotkanie członków Żywego Różańca;
- dba o formację teologiczną i duchową wszystkich członków Żywego Różańca;
- na mocy swej nominacji jest członkiem Konferencji Moderatorów Diecezjalnych Żywego Różańca i uczestniczy w jej spotkaniach;
- do wypełnienia swoich zadań może powołać Diecezjalną Radę Żywego Różańca, którą zatwierdza Biskup Diecezjalny;
- czuwa nad realizacją zadań statutowych Żywego Różańca w diecezji;
- współpracuje z Diecezjalnym Dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych.
- Zadania i obowiązki Konferencji Moderatorów Diecezjalnych:
- stanowi forum dzielenia się doświadczeniem w zakresie krzewienia modlitwy różańcowej;
- koordynuje działania Żywego Różańca na terenie całej Polski;
- wybiera w głosowaniu zwyczajnym spośród swoich członków trzech kandydatów do funkcji Krajowego Moderatora i przedstawia ich Konferencji Episkopatu Polski;
- współpracuje z innymi ruchami różańcowymi.
- Zadania i obowiązki Zarządu Stowarzyszenia Żywego Różańca:
- przygotowuje program i materiały formacyjne dla Żywego Różańca;
- przygotowuje ogólnopolskie spotkania i rekolekcje dla członków Żywego Różańca;
- służy radą i pomocą w rozstrzyganiu spornych kwestii odnoszących się do zachowywania statutu na szczeblu diecezjalnym;
- kadencja Zarządu trwa 3 lata. Moderatorzy diecezjalni mogą być wybierani do Zarządu kolejno przez dwie kadencje.
- Zadania i obowiązki Krajowego Moderatora Żywego Różańca:
- zwołuje spotkania Zarządu Stowarzyszenia i Konferencji Moderatorów Diecezjalnych i im przewodniczy;
- reprezentuje Żywy Różaniec przed Konferencją Episkopatu Polski i raz w roku przedstawia jej sprawozdanie z działalności Żywego Różańca;
- współpracuje z Dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce i redakcją miesięcznika „Różaniec”;
- kadencja Moderatora Krajowego trwa 3 lata; może pełnić tę funkcję przez dwie kolejne kadencje.
- 6. PRZYWILEJE CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA
- Każdy z członków Żywego Różańca, na podstawie przywileju udzielonego przez Stolicę Apostolską (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 25.10.1967), może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w dniu:
- przyjęcia do Stowarzyszenia Żywego Różańca;
- uroczystości Narodzenia Pańskiego;
- uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego;
- uroczystości Zwiastowania Pańskiego;
- uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny;
- wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej;
- uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
- święta Ofiarowania Pańskiego.
- Uczestniczy w dobrach duchowych Zakonu Kaznodziejskiego.
- Uczestniczy w obietnicach Najświętszej Maryi Panny dotyczących tych, którzy odmawiają różaniec.
- Wszyscy członkowie Żywego Różańca są otoczeni modlitwą pozostałych członków Żywego Różańca, tak za życia, jak i po śmierci. Statut został zatwierdzony podczas 358. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się we Wrocławiu, w dniach 21-23 czerwca 2012 r
- Szczegóły
- Autor: aRadosław
- Kategoria: RÓŻANIEC
- Odsłon: 897
AKTUALNOŚCI |
STATUT ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
INTENCJE PAPIESKIE |
BŁOGOSŁAWIONA PAULINA JARICOT |
POLECAMY |
ŻYWY RÓŻANIEC DIECEZJI ŁOWICKIEJ Rybno dn. 22.08.2024 r.
ZAPROSZENIE
MATKO BOŻA – co z tą Polską?
Zapraszam na Pielgrzymkę Żywego Różańca – do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Domaniewicach w dniu 5 października 2024 r.
Wielki święty Papież Jan Paweł II, nasz wybitny przewodnik, po drogach współczesności powiedział o swoich relacjach wobec Ojczyzny:
„Dzisiaj, kiedy zmagacie się o przyszły kształt życia społecznego i państwowego, pamiętajcie, iż zależy on przede wszystkim od tego, jaki jest człowiek – jakie jest jego sumienie. Dzisiaj w Polsce potrzeba ludzi głębokiej wiary i prawego sumienia, ludzi kształtowanych na Ewangelii i społecznej nauce Kościoła. Trudne sprawy Ojczyzny chcę polecić Bożej Opatrzności i zachęcić wszystkich odpowiedzialnych za stan państwa do troski o dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli. Sprawy mojej Ojczyzny zawsze były i są mi bardzo bliskie. Wszystko, co przeżywa mój naród, wszystko to głęboko noszę w sercu. Dobro Ojczyzny uważam za moje dobro. Potrzeba dzisiaj bardzo światu, a także naszej Ojczyźnie ludzi dojrzałej wiary, którzy z odwagą wyznają Chrystusa w każdym miejscu i w każdej sytuacji.”
Dziś, gdy doświadczamy trudnych i niepewnych czasów w naszej Ojczyźnie, obserwujemy z zakłopotaniem, jak rozpoczyna się walka z duchowymi osiągnięciami naszej Ojczyzny. Ktoś powiedział, by nie patrzeć w przeszłość. A my, by ze spokojem spoglądać w przyszłość, oceniamy przeszłość i teraźniejszość. Dumni jesteśmy z naszego duchowego przywiązania do Boga, z Niego czerpiemy siłę do przeżywania codzienności.
Rodzina Różańcowa naszej diecezji nie będzie stała obojętnie i spoglądała na ludzi, którzy daleko są od Boga, a teraz narzucają nam okrutną filozofię budowania Polski bez Boga.
Nasza Ojczyzna już przeżywała takie czasy. Nie raz zrzucano krzyże, usuwano katechezę ze szkół, nie szanowano życia nienarodzonych, walczono z wiarą pośród ludzi, często łamiąc ich sumienia więzieniami czy innymi formami represji. Ta historia nie jest aż tak odległa. Wielu z nasz to pamięta.
Wtedy przychodzą myśli, by na nowo zaufać Bogu – „Boże coś Polskę, przez tak liczne wieki” i zwrócić się do Maryi, Matki Chrystusowej –
Maryjo, co z tą Polską? !
Maryjo, która zasiadasz po prawicy Chrystusa, wstawiaj się za nami ! A my, Łowicka Rodzina Różańcowa, składamy u Jej stóp, naszą wdzięczność, za Jej opiekę nad Ojczyzną i przyrzekamy nasz dar różańcowy, o duchowe odrodzenie naszej ukochanej Polski.
Św. Janie Pawle II – największy z rodu Polaków, dodawaj nam siły!
Diecezjalny Moderator Żywego Różańca
Ks. Zbigniew Łuczak
PROGRAM PIELGRZYMKI KÓŁ ŻYWEGO RÓŻAŃCA DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ POCIESZYCIELKI STRAPIONYCH W DOMANIEWICACH.
MATKO BOŻA – co z tą Polską?
5 października 2024 r. Kościół parafialny św. Bartłomieja
9.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
10.15 – słowo Moderatora diecezjalnego ŻR i zawiązanie wspólnoty
10.30 – uroczysta Msza św.
Przewodniczy Bp. Wojciech Osial
Homilia – Bp. Andrzej F. Dziuba
12.00 – rozpoczęcie procesji różańcowej
- Anioł Pański (śpiewany)
- różaniec -Tajemnice Chwalebne
Po dojściu do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych
- Konferencja różańcowa – ks. dr hab. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny Seminarium Duchownego w Olsztynie.
- ogłoszenia, zakończenie pielgrzymki, słowo Administratora Apostolskiego Diecezji Łowickiej i błogosławieństwo.
- poczęstunek.