Ziemia Święta to region położony na Bliskim Wschodzie, nad brzegiem Morza Śródziemnego. To zderzenie trzech kultur i trzech największych religii świata. Miejsce – świadek narodzin, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. I właśnie to szczególne miejsce dla nas, chrześcijan, mogliśmy zobaczyć.

Nasza podróż rozpoczęła się od Mszy Świętej w kościele pw. św. Bartłomieja w Rybnie, aby Panu Bogu z ufnością powierzyć nasze pielgrzymowanie.

Grupa liczyła 44 osoby a opiekę duchową sprawował proboszcz- ks. Andrzej Sałkowski.

Program pielgrzymki był bardzo bogaty. Po wylądowaniu na lotnisku w Tel Awiwie udaliśmy się do Betlejem.

Kościół św. Katarzyny, Grota św. Hieronima, Grota Mleczna, Pole Pasterzy, ale przede wszystkim wizyta w Bazylice Narodzenia Pańskiego wywarła na nas największe wrażenie. Zobaczyliśmy na własne oczy jedno z najważniejszych miejsc. Mogliśmy dotknąć i pokłonić się naszemu Zbawcy tam gdzie się narodził.

Miejsce Narodzenia Jezusa

Pole pasterzy

Byliśmy w Cezarei – mieście krzyżowców. Zobaczyliśmy słynny akwedukt i amfiteatr.

Amfiteatr w Cezarei Nadmorskiej

Pokłoniliśmy się Najświętszej Pani z Góry Karmel:

a w Nazarecie byliśmy w Bazylice i Grocie Zwiastowania NMP oraz Kościele św. Józefa.

Bazylika Zwiastowania w Nazarecie

Trzeci dzień rozpoczął się Mszą Święta na Górze Błogosławieństw:

Wizyta w Tabga – Kościele Rozmnożenia Chleba i Ryb oraz Kościół Prymatu Św. Piotra. Ponadto odwiedziliśmy Kafarnaum - dom św. Piotra, umiłowana miejscowość Pana Jezusa.

u św. Piotra

Rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Szczególnie miła dla nas, pielgrzymów z Polski, była niespodzianka jaką przygotowali organizatorzy: biało-czerwona na maszcie i hymn Polski, w tle piękne widoki, ale przede wszystkim kontemplacja Słowa Bożego.

Bardzo wzruszający, szczególnie dla pielgrzymujących małżeństw, był pobyt w Kanie Galilejskiej.

Małżeństwa, które odnowiły sakrament małżeństwa w Kanie Galilejskiej

Kana Galilejska znana jako miejsce pierwszego cudu Jezusa,  była tego dnia świadkiem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Razem modliliśmy się do Pana Boga o dalsze łaski, błogosławieństwo i umocnienie wiary w rodzinach. Wspólne zdjęcie będzie na pewno namacalnym i bardzo miłym wspomnieniem tego dnia.

Byliśmy  na Górze Tabor, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Widzieliśmy Górę Kuszenia i sykomorę – drzewo na które wspiął się Zacheusz, żeby zobaczyć Pana.

Kościół na Górze Tabor

Ale chyba każdemu z nas najbardziej zapadnie w pamięć moment odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych nad rzeką Jordan.  „Niech Pan odnowi w tobie łaskę sakramentu Chrztu świętego” powiedział ks. Andrzej, polewając wodą z Jordanu głowę każdego z nas. To co się działo w sercu, trudno ująć w słowa.

Nad Jordanem

A potem całe popołudnie spędziliśmy przy wykopaliskach archeologicznych w Qumran, a następnie chętni zażyli kąpieli w Morzu Martwym.

Kolejny dzień, to zwiedzanie Starego Miasta w Jerozolimie: Kościół św. Anny, Konwent Ecce Homo, aby wreszcie zatopić się w rozważaniach Drogi Krzyżowej.

Szliśmy Via Dolorosa niosąc krzyż, a z nim nasze intencje, prośby, błagania, dziękczynienia. Szliśmy w zadumie i wzruszeniu. Popłynęła niejedna łza i niejedno serce załkało…

Drogę Krzyżową zakończyliśmy Mszą Świętą w Kaplicy Zmartwychwstania.

Byliśmy w miejscu gdzie Jezusa ukrzyżowano i w miejscu  gdzie złożono Jego ciało. Widzieliśmy na własne oczy i możemy zaświadczyć – Grób jest pusty. To jest To miejsce. Dziękuję Ci, Panie, że mogę tu być. Dziękuję Ci, Panie za tę łaskę.

Kaplica Grobu

Byliśmy na Górze Oliwnej, w Kaplicy Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Spacerowaliśmy po Ogrodzie Oliwnym. Byliśmy w Grocie Getsemani, Kaplicy Dominus Flevit (Pan zapłakał) i Kościele Pater Noster.

Ogród Oliwny

Zobaczyliśmy Kneset – współczesny parlament, oraz Menorę – siedmioramienny świecznik, będący także symbolem Izraela.

Odwiedziliśmy  YadVashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Szliśmy przez Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wśród tysięcy posadzonych drzew, upamiętniających tych , którzy ratowali ludzkie życie jest m.in.  to, poświęcone Irenie Sendlerowej. Widzieliśmy replikę Pomnika Getta Warszawskiego i pomnik poświęcony Januszowi Korczakowi.

Ogromne wzruszenie przejęło serce, chyba każdego z nas, obecności w miejscu poświęconym zamordowanym w czasie Holocaustu  dzieciom.

Przejazd do Ain Karem zaowocował  wizytą w Kościele Nawiedzenia św. Elżbiety i Kościoła Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Widzieliśmy bardzo dużo i nie sposób o wszystkim opowiedzieć i wszystko wymienić.

Ale to co zobaczyliśmy nie wywarło by na nas takiego wrażenia, gdyby nie p. Magda  - nasza przewodniczka i opiekunka. Osoba pełna wiary i ufności Jezusowi. Osoba, która sprawiła, że to co mówiła i to co widzieliśmy było całością. Że mogliśmy to miejsce doświadczyć wszystkimi zmysłami, ale przede wszystkim doświadczyć sercem.

Czytanie Pisma Świętego w każdym nawiedzonym przez nas miejscu oraz świadectwo dawane każdego dnia, sprawiło, że stopniowo zaczęliśmy otwierać nasze serca na głos Pana.

Że zabrzmiało na nowo i chyba jak nigdy dotąd, w uszach każdego z nas, pytanie Jezusa skierowane do św. Piotra „Czy miłujesz Mnie?”

Dziękujemy p. Magdo za to świadectwo. Za Prawdę, którą pokazywała nam Pani każdego dnia. Dziękujemy za każde słowo, uśmiech i gest – za Pani obecność.

Dziękujemy naszemu kierowcy – Majdiemu oraz lokalnemu przewodnikowi Dawidowi, którzy starali się, aby nasza pielgrzymka przebiegła sprawnie i bezpiecznie.

Dziękujemy ks. Andrzejowi za posługę,  za  Mszę Świętą każdego dnia, za różaniec, koronkę... Dziękujemy za każde słowo, które przybliżało nas do Boga i do siebie nawzajem. Za to, że był tam ksiądz z nami i dla nas.

I dziękujemy przede wszystkim TOBIE PANIE, za tą ogromną łaskę pielgrzymowania. Za to, że mogliśmy podążać Twoimi Śladami. Spraw Panie, aby to doświadczenie Ziemi Świętej – Twojej Ziemi wydało w naszym życiu obfite owoce.

Pielgrzym