A A A

Jak co roku tradycyjnie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) odbyła się procesja do czterech ołtarzy. Wcześniej uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Kamil Mróz MI. Procesję na zmianę prowadzili: o. Kamil, ks, prałat Jerzy Czarnota, ks. proboszcz Andrzej Sałkowski. Ołtarze przygotowali:

mieszkańcy Aleksandrowa

mieszkańcy Nowego Szwarocina i Erminowa

strażacy OSP Rybno, Jasieniec, Cypriany i Erminów

mieszkańcy ulic Parkowej i Batalionów Chłopskich

W niedzielę Trójcy Przenajświętszej (30 maja) trzech aspirantów: Antek R,, Antek S. i Mateusz zostało promowanych przez Proboszcza na ministrantów. Chłopców polecamy modlitwie i życzymy, aby ich służba przy ołtarzu była na większą chwałę Boga.

Dnia 23 maja na Mszy św. o godzinie 12:00 trzydzieścioro dzieci naszej parafii po raz pierwszy uczestniczyło w pełni w Eucharystii, przyjmując do swego serca Najświętsze Ciało Pana Jezusa. Dla wszystkich dzieci była to doniosła chwila.

Ksiądz proboszcz w homilii zachęcał, aby serca tak dzieci, jak i wszystkich zawsze były otwarte dla Jezusa.

foto Adam Staszewski

Niedziela, 23 maja, kościół pw. św. Bartłomieja w Rybnie. Po porannej mszy nikt nie opuszcza ławek, przybywają nawet nowe osoby. Wszyscy czekają na pojawienie się Alicji Węgorzewskiej, śpiewaczki operowej, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Rozlegają się dźwięki organów kościelnych – to Polonez Kleofasa Ogińskiego spod palców Roberta Grudnia wprowadza wyjątkowy nastrój. Pojawia się Alicja Węgorzewska i zapowiada artystów Opery Kameralnej: Macieja Miecznikowskiego – śpiew, gitara, piano, Bogdana Kierejszę – skrzypce

i wspomnianego Roberta Grudnia – organy, piano i kierownictwo muzyczne.

Mezzosopran Alicji Węgorzewskiej zawsze zachwyca, a Ave Maria Szuberta w murach rybnowskiego kościoła brzmiało doskonale. Wszystkie pieśni, kompozycje organowe, fortepianowe i skrzypcowe stanowiły majstersztyk muzyki sakralnej i klasycznej. Bogdan Kierejsza pokazał się jako zjawiskowy skrzypek i kompozytor, Robert Grudzień pokazał na co stać kościelne organy. Maciej Miecznikowski również zachwycił swoim basem i swobodną narracją. Publiczność bez oporu dała się wciągać w partie śpiewane, a końcowa Barka została odśpiewana na stojąco. Z rozmów w kuluarach wynika, że wszyscy czuli niedosyt wrażeń i z niecierpliwością oczekują kolejnego koncertu.

Ten wyjątkowy koncert odbył się dzięki współpracy Warszawskiej Opery Kameralnej z dyrektor Alicją Węgorzewską, koordynatora muzycznego Roberta Grudnia, proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja, księdza Andrzeja Sałkowskiego, wójta Damiana Jaworskiego i Gminnej Biblioteki Publicznej oraz innych osób, którym muzyka przez wielkie M leży na sercu.

tekst: Monika Gadzińska

Walczymy o Kapłanów – zaproszenie do wielkiego wyzwania!
Wielka Nowenna Pompejańska za księży i biskupów o miłość do Eucharystii!

O księżach i biskupach ostatnio dużo się mówi, zazwyczaj w kontekście krytyki zachowania. Mamy prawo do konstruktywnej krytyki kapłanów, ale potrzeba im też modlitwy. Dlatego zastanawiam się, czy włączyć się w nowennę pompejańską za księży i biskupów o miłość do Eucharystii od 13 maja do 5 lipca. Może dołączysz i będziemy się razem modlić w tej intencji przez 54 dni? Jeśli nie wiesz, jak się modli nowenną pompejańską tu znajdziesz prostą instrukcję:

Natomiast więcej informacji o samej nowennie za księży i biskupów znajdziesz tutaj https://teobankologia.pl/foto/nowenna...
Prowadzą ją ks. Dominik Chmielewski i ks. Teodor Sawielewicz.

Zobacz zaproszenie ks. Teodora:

Maryja na pewno przygotowała z wielką hojnością łaski dla tych, którzy troszczą się poprzez modlitwę różańcową o swoich biskupów i księży. Mamy nadzieję, że każdy modlący się, pogłębi rozumienie wspólnoty Kościoła i tę prawdę, że skuteczne reformy przeprowadza się na kolanach oraz że świeccy, dźwigają ogromną odpowiedzialność za kapłanów.